Temsili nikâh memuru meslek haline geldi: Yevmiyesi 4 bin lira

Nikâh kıyıldıktan sonra farklı tarihte salon, kır, sahil gibi mekanlarda düğün yapan çiftlerin ikinci kez nikâh merasimi gerçekleştirdiği programlardaki artış, temsili nikâh memurluğunu popüler hale getirdi.

Farklı illerde 2 düğün yapan, nikâh ile düğün tarihi uyuşmayan, ikinci kez nikâh merasimi düzenlemek isteyenlerin tercih ettiği programlarda görev alan temsili nikâh memuruna ödenen ücret bin 500 ila 4 bin lira arasında değişiyor.

Düğün öncesinde çiftlerle konuşarak, isteklerini öğrenen, aldığı bilgiler doğrultusunda etkinlikte söyleyeceği yazıyı hazırlayan, isteğe göre mizahi veya beklenti doğrultusunda konuşma yaparak misafirlere eğlenceli tören yaşatan temsili nikâh memurları, merasimde cübbesiyle, evlilik cüzdanını vermesi ve deftere imza atılması gibi ritüelleri de yapıyor.

Temsili nikâh memurları, çiftlerin isteğine göre konuşup, farklı konseptlerdeki organizasyonlarla tiyatral nikâh yaparak, programa katılanların daha eğlenceli vakit geçirmesini sağlıyor.

“HER İLANA ALDANILMASIN”

Tüm Uluslararası İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Barış Ay, son dönemde temsili nikâh memurları ve tiyatral nikâh merasimi düzenleyenlerde artış yaşandığını belirtti.

Ay, “Çiftler nikâh merasimi anısı oluşturmak, misafirlerini memnun etmek için farklı organizasyon düzenliyor. Organizasyonlarında temsili nikâh memuru talep ediyor. İnternette de temsili nikâh merasimi ve temsili nikâh memurluğu yapanların ilanlarına sıklıkla karşılaşıyoruz. Önerimiz, profesyonel kişilerce ve organizasyon firmalarıyla bu etkinliğin düzenlenmesi. Her ilana aldanılmasın. Ödeme yapılıp hazırlık yapıldıktan sonra merasime gelmeyen temsili nikâh memuru mağduriyeti yaşamaması için buna dikkat edilmeli” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x