Öğrencilere müjde! Sömerst tatili 3 hafta oluyor, okullar daha geç açılacak!

Bilindiği üzere okullar geçtiğimiz hafta sömestr ya da daha bilinen ismi ile yarıyıl tatiline girmişti. Peki yarıyıl tatili ne zaman bitecek? Okullar ne zaman açılacak?

Aslında normal şartlarda okulların 5 Şubat itibari ile açılması gerekiyordu. Fakat şu sıralar normal şartlardan bahsetmek çok da mümkün değil. Bu yüzden okulların açılması biraz gecikecek gibi görünüyor.

Ülkemizde hem ilk, hem de ikinci dönem olmak üzere sınav sonrasında gerçekleşen 1 haftalık tatiller mevcut. Bu tatiller yaz tatilinden alınarak dönem ortalarına eklenmişti.

İkinci sınavlardan sonra ise yarıyıl tatili yani sömestr tatili başlıyor. Sömest tatili ekstrem bir durum olmadığı sürece 15 gün olarak planlanıyor. Fakat ekstrem durumlar söz konusu olduğunda okullar daha geç açılıyor.

Örneğin geçtiğimiz yıl tam sömestr tatilinin bitmesiyle eş zamanlı gerçekleşen Maraş depremlerinden ötürü okulların açılması iki ay daha gecikmişti.

Tüm yurtta okullar 2 hafta geç açılırken, depremden etkilenen bölgelerde ise okullar daha sonra eğitim öğretime başlamıştı.

Peki bu yıl ne olacak? Okullar ne zaman açılacak?

Az önce de belirttiğimiz üzere normal şartlarda okulların 5 Şubat’ta açılması gerekiyor.

Fakat meteoroloji uzmanları 4 Şubat itibariyle tüm yurtta etkili olması beklenen bir soğuk hava dalgasının geldiğini belirtiyorlar. Özellikle yüksek kesimleri etkileyecek bu yağış İstanbul’da da hayli etkili olacak.

Eğer uzmanların tahminleri doğru çıkarsa okulların açılması 1 hafta kadar gecikebilir. Çünkü gerçekten etkili bir yağıştan bahsediliyor. Yine de bekleyip göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x