Erkekler ev işinde kadınlar kahvehanede

İnegöl ilçesinin 800 nüfuslu Dipsizgöl Mahallesi’nde yılda 1 gün gerçekleşen geleneğe göre, kadınlar gün boyunca dışarıda ve kahvehanede oturup, oyun oynayıp sohbet ederken, eşleri ev işi ve temizlik yapıp, evlerinin önünü süpürüyor.

ERKEKLERİN EMPATİ KURMASI AMAÇLANIYOR

Erkeklerin yılda 1 gün dahi olsa empati yaparak, kadınların gün içerisindeki iş yüklerini anlamasının amaçlandığı gelenek, mahalle sakinlerinden Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi Sıla Yavuz tarafından hazırlanan ‘Kıraathane: Dipsizgöl’de yılda bir gün rol mekan değişimi’ projesi ile TÜBİTAK’a da sunuldu ve kabul edildi.

Mahalle sakinlerinden Nezaket Bayrak, “Bu projenin kadınları ne kadar mutlu ettiğini, karı-koca ilişkilerinde eşitlik sağladığını gözlemledik. Proje 4 yıldır yapılıyor ancak daha öncesinde Osmanlı’da yapılan bir şey. Bu geleneğe emniyet ve jandarma mensupları da katılıyor. Mahallemize gelerek seminer veriyorlar ve mahalle sakinlerinin bilinçlenmesini sağlıyorlar” dedi.

“YILDA 1 GÜN ROL MEKAN DEĞİŞİMİ OLUYOR”

Öğrenci Sıla Yavuz’un felsefe grubu öğretmeni Pınar Yıldız ise TÜBİTAK tarafından kabul edilen projeyle ilgili bilgi vererek şunları söyledi:

“2204 projesi bu. İnegöl Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi olarak biz de TÜBİTAK projelerimizi gerçekleştiriyoruz. Sıla’nın anneannesinin bu köyde olması sebebiyle haberdar olduk. Hem toplumsal cinsiyet eşitliği hem de köy turizminin canlandırılması açısından önemli bir proje. Yılda 1 gün rol mekan değişimi oluyor, böylelikle empati sağlanıyor. Bu köydeki hareketliliği sağlamak hem de kadını istihdamın içinde kendi öz yeterliliği ile var edebilmek açısından, İnegöl için böyle bir etkinliğin olması son derece kıymetli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x