Ciğerinde karpuz çekirdeği bulunan bebek sağlığına kavuştu

Hatay’da akciğerine karpuz çekirdeği kaçan 8 aylık Mercan Uçar, hastanede yapılan müdahaleyle yeniden sağlığına kavuştu.

Kumlu ilçesinde Doha ve Ümit İsa Mercan çifti, sürekli öksüren çocuklarını Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (HMKÜ) Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne götürdü.

YABANCI BİR CİSİM YUTTUĞU TESPİT EDİLDİ

AA’nın haberine göre; burada çekilen röntgeninde bebeğin akciğerinde yabancı bir cisim olduğu tespit edildi.

Çocuk cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Mehmet Emin Çelikkaya ve Lina Miçooğulları tarafından ameliyata alınan bebeğin akciğerinde karpuz çekirdeği olduğu belirlendi. Bronskopi yöntemiyle bebeğin akciğerindeki karpuz çekirdeği çıkarıldı.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Çiğdem El, yabancı bir cisim yuttuğu tespit edilen bebeği hemen ameliyata aldıklarını anlattı.

Başarılı operasyonla çekirdeğin çıkarıldığını aktaran El, “Hastamız 72 saatlik yoğun bakım takibi sonrasında servise alındı. Beslenmesine başlandı. Bu güzel sonuçlanan bir vaka. 2 yaş altı bebeklerde ek gıdaya geçildiğinde özellikle 6 ay sonrası dönemlerde meyve pürelerini öneriyoruz. Meyve püreleri hazırlanırken özellikle içerisinde kalabilecek çekirdekli tanelerinin kontrol edilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Bebeğin dedesi Hüseyin Uçar da torununun sağlığına kavuşmasını sağlayan doktorlara teşekkür etti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x